Congratulations to all of our 2018 National Champions!
2018 Flagging by Faynisha National Historic Cup Roadrace Champions
200 Grand Prix Plus: Gregory Glevicky
250 Grand Prix: Kevin Burns
350 Grand Prix: Alex Mclean
500 Grand Prix: Alex Mclean
500 Premier: Andrew Mauk
Battle of the Twins: Nathan Kern
BEARS: Clay Land
CB 160: Gregory Glevicky
Class C Footshift: David Tompkins
Class C Handshift: David Bourbeau
Classic Sixties: Alex Mclean
Classic Sixties 650: Greg Tomlinson
eSuperSport: Brian Larrabure
Formula 125: Neil Pooler
Formula 250: Daniel Miller
Formula 500: Mark Morrow
Formula 750: Mark Morrow
Formula Classic Sidecar (SC4):
D-Nicholas Bailey / P-Dave Keister
Formula Thunder: Patrick Lansu
Formula Vintage: Mark Morrow
Lost Era Sidecar (SC3):
D-Murrae Haynes / P-Mabel Chin
Modern Sidecar FIM F2:
D-Peter Essaff / P-Johnny Crown
Modern Sidecar US F1: Bernard Juchli
Modern Sidecar US F2:
D-Pierre Rochat / P-Ruth Green
Motard: Paul Elledge
Next Gen Superbike: Gary Dipietro
Next Gen Superbike 2: John Burden
Novice Historic Production Heavyweight: Herm Narciso
Novice Historic Production Lightweight: Herm Narciso
Open Two-Stroke: Ralph Staropoli
Pre-1940: Alex Mclean
Sound of Singles 1: Jon Glaefke
Sound of Singles 2: Hugh Dunklee
Sound of Singles 3: Marc Purslow
Sound of Thunder 1: Nathan Kern
Sound of Thunder 2: Nathan Kern
Sound of Thunder 3: Kurt Klein
Sportsman 350: Taylor Miller
Sportsman 500: Taylor Miller
Sportsman 750: Nick Hargis
Stock Production Sidecar (SC2):
D-Tim Joyce / P-Kat Collins
Thruxton Cup Challenge: Mike Blankenship
Vintage Sidecar (SC1):
D-Mike Stivason / P-David Kiggins
Vintage Superbike Heavyweight: Dennis Parrish
Vintage Superbike Lightweight: Pete Homan
Vintage Superbike Middleweight: Alexander Cook
2018 VMC Racing Frames National Dirt Track Series Champions
Dinosaur: Beno Rodi
Classic 250: Henry Sansing
Classic 500/750: Scott Fluck
Sportsman 100: Michael Collier
Sportsman 250: Henry Sansing
Sportsman 600: David Aldana
Sportsman 750: Daniel Beher
Senior: David Aldana
Super Senior: David Aldana
Seventies Singles: David Aldana
Seventies Singles 50+: David Aldana
Seventies Two-Stroke: Henry Sansing
Four-Stroke Super Singles: Charlie Williams
2018 Preston Petty Products National Vintage Motocross Series Champions
Premier LWT INT: Dan Beher
Premier LWT EXP: Beno Rodi
Premier 350 NOV: Ellen Voermans
Premier 350 EXP: Beno Rodi
Premier 500 INT: Mike Miller
Premier 500 EXP: Beno Rodi
Premier Open Twins NOV: Luke Sayer
Premier Open Twins INT: Dan Beher
Premier Open Twins EXP: Beno Rodi
Classic 125 INT: Mike Bickley
Classic 125 EXP: Mike Mitrione
Classic 250 NOV: Mark Smithard
Classic 250 INT: Rod Skaggs
Classic 250 EXP: Andy Blackburn
Classic 500 NOV: Glenn Gallimore
Classic 500 INT: Keith Jeter
Classic 500 EXP: Andy Blackburn
Early Sportsman Stock 250 NOV: Mitch Skaggs
Early Sportsman Stock 250 INT: Michael Pritchard
Early Sportsman Stock 250 EXP: Bruce Rounsaville
Early Sportsman Stock 500 INT: Stan Clayton
Early Sportsman Stock 500 EXP: Bruce Rounsaville
100cc Motocross NOV: Denis Jeffries
100cc Motocross INT: James Roberts
100cc Motocross EXP: Mike Mitrione
Sportsman 125 NOV: Mitch Skaggs
Sportsman 125 INT: Mike Bickley
Sportsman 125 EXP: Curt Jaimet
Sportsman 250 NOV: Wesley Wyman
Sportsman 250 INT: Eddie Parks
Sportsman 250 EXP: Greg Wheeler
Sportsman 500 NOV: Mark Smithard
Sportsman 500 INT: James Golliher
Sportsman 500 EXP: Mike Wheeler
Sportsman Open Twins EXP: Mike Parker
Vintage Open Age NOV: Michael Welden
Vintage Open Age INT: Norm Wright
Vintage Open Age EXP: Bob Bean
Vintage +40 NOV: Greg Conn
Vintage +40 INT: Devon Long
Vintage +40 EXP: Greg Wheeler
Vintage +50 NOV: Wesley Wyman
Vintage +50 INT: Brian Oakley
Vintage +50 EXP: Mike Wheeler
Vintage +60 NOV: Luke Sayer
Vintage +60 INT: Norm Wright
Vintage +60 EXP: Danny Wirt
Vintage +70 INT: Chuck DeRan
Vintage +70 EXP: Barry Higgins
Women INT: Danna Blackburn
Women EXP: Charlene Campbell
2018 Race Tech National Post Vintage Motocross Series Champions
Historic 125 – Novice: Shelia Monk
Historic 125 – Intermediate: Albert Newmann
Historic 125 – Expert: Mike Mitrione
Historic 250 – Novice: Greg Conn
Historic 250 – Intermediate: Larry Perkins
Historic 250 – Expert: Bob Bitting
Historic 500 – Novice: Mark Smithard
Historic 500 – Intermediate: James Golliher
Historic 500 – Expert: Alan Drane
Historic 4-stroke – Expert: Mike Mitrione
GP 125 – Novice: Becky Hayes
GP 125 – Intermediate: Joe Morgan
GP 250 – Intermediate: Lee Bob Willingham
GP 500 – Novice: Mark Smithard
GP 125 – Expert: Greg Wheeler
GP 250 – Expert: Mike Wheeler
GP 500 – Intermediate: Lee Bob Willingham
GP 500 – Expert: Mike Wheeler
Ultima 125 -Novice: Rick Fisher
Ultima 125 – Intermediate: Jason Elder
Ultima 125 – Expert: Curt Jaimet
Ultima 250 – Intermediate: Mike Bickley
Ultima 250 – Expert: Bob Bean
Ultima 500 – Novice: Michael Welden
Ultima 500 – Intermediate: Rob Springer
Ultima 500 – Expert: Greg Wheeler
Ultima 4-stroke – Novice: Whitey Parker
Ultima 4-stroke – Intermediate: Eddie Parks
Ultima 4-stroke – Expert: Mike Mitrione
PV Women – Intermediate: Becky Hayes
PV Women – Expert: Charlene Campbell
PV Open Age – Intermediate: Eddie Parks
PV Open Age – Expert: Mike Parker
PV +40 – Novice: Michael Welden
PV +40 – Intermediate: Charlene Campbell
PV +40 – Expert: Greg Wheeler
PV +50 – Novice: Shelia Monk
PV +50 – Intermediate: Mike Bickley
PV +50 – Expert: Mike Wheeler
PV +60 – Novice: John Henderson
PV +60 – Intermediate: John Fedor
PV +60 – Expert: Bob Bean
PV +70 – Novice: Whitey Parker
PV +70 – Intermediate: Guenter Sommer
PV +70 – Expert: Skip Kennedy
Pre Modern – Intermediate: John Fedor
Pre Modern – Expert: George Nebeling
2018 Speed & Sport National Vintage Trials Series Champions
Girder Expert: Beno Rodi
Rigid Heavyweight Intermediate: Rob Strickler
Premier Lightweight Expert: Jim Wilson
Premier Lightweight Intermediate: Tyrus Wilson
Premier Lightweight Novice: Sandra Bilewitch
Premier Heavyweight Expert: Matt Parsons
Premier Heavyweight Intermediate: Luke Sayer
Classic Expert: Joe Klokkevold
Classic Intermediate: John Hart
Classic Novice: Mike Collier
Modern Classic Master: Ralph Foster
Modern Classic Expert: Gary Gronow
Modern Classic Intermediate: Jeff Bushey
Modern Classic Novice: Grant Menghini
2018 John Penton/Preston Petty National Cross Country Series Champions
Vintage
Premier Expert: Dennis Brown
Premier Intermediate: Bryan Johnson
Premier Novice: John Knapp
Classic Expert: James Smith
Classic Intermediate: David Brown
Sportsman 100 Expert: Jerry Allison Jr.
Sportsman 100 Intermediate: Mark Eichhorn
Sportsman 200 Expert: Timothy Grow
Sportsman 200 Intermediate: Eddie Parks
Sportsman 200 Novice: Robert Collier
Sportsman Open Expert: Kevin O’Brien
Sportsman Open Intermediate: Joseph Cole
Vintage +50 Expert: David Lamberth
Vintage +50 Intermediate: Brian Miller
Vintage +60 Expert: Mick Milakovic
Vintage +60 Intermediate: Mark Zachary
Vintage +70 Expert: Zahn Lewis
Vintage +70 Intermediate: Bill Ryburn
Vintage Women Expert: Danielle Ballard
Post Vintage
Historic 200 Expert: James Smith
Historic 200 Novice: David Clark
Historic Open Expert: Mick Milakovic
Historic Open Intermediate: Lon Fields
Historic Open Novice: Chris Jetton
PV 200 Expert: Gary Williams
PV 200 Intermediate: Brian Holley
PV 200 Novice: Banyon Patterson
PV Open Expert: Trampas Parker
PV Open Intermediate: David Brown
PV +50 Expert: Timothy Grow
PV +50 Intermediate: Lloyd Loux
PV +50 Novice: David Paschal
PV +60 Expert: Kevin Obrien
PV +60 Intermediate: Dave McIntyre
PV +60 Novice: Larry Meeker
PV +70 Expert: Fred Veator
PV +70 Intermediate: Brooks Blair
PV +70 Novice: Tim O’Kelly
PV Women Expert: Shelia Monk
PV Women Intermediate: Becky Hayes
PV Women Novice: Jenn Smith
Pre Modern Expert: Dave Kutskel
Pre Modern Intermediate: Brian Miller
Pre Modern Novice: Brian Turk